Nie ma takiego festiwalu społeczno-politycznego w tej części Europy
"Campus Polska przyszłości to miejsce i inicjatywa absolutnie wyjątkowe. Nie ma takiego festiwalu społeczno-politycznego w naszej części Europy. Co najważniejsze w życiu i polityce liczy się konsekwencja. To już czwarta edycja. Zapowiadaliśmy, że co roku będziemy organizować Campus Polska Przyszłości niezależnie od okoliczności politycznych" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji zapowiadającej tygodniowe wydarzenie w stolicy Warmii i Mazur.
Dodał, że cztery lata temu organizatorzy mówili, że pierwsza edycja Campusu, to początek rozmowy dialogu z młodym pokoleniem. "W każdym kolejnym roku udało nam się organizować Campus Polska Przyszłości niezależnie od tego, czy partie demokratyczne były w opozycji, akurat toczyła się kampania wyborcza, czy tak jak dzisiaj, że partie demokratyczne współrządzą Polską i określają najważniejsze kierunki na przyszłość" - podkreślił.
Trzaskowski zaznaczył, że Campus Polska Przyszłości to przedsięwzięcie, które trwa przez cały rok. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 5 tys młodych osób. "To armia zaangażowanych ludzi, młodych ludzi, którym zależy na Polsce, którzy chcą rozmawiać o tym, co dla nas najważniejsze" - podkreślił. Dodał, że to młodzi ludzie przejmują organizację Campusu, co - jak wskazał - "daje nadzieję, że Campus będzie trwał przez następne lata". Mówił, że będzie to też gwarancją pojawiania się świeżych pomysłó a Campus jest przedsięwzięciem całkowicie niezależnym.
Ministra edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że w tegorocznej edycji bierze udział 1,1 tys. uczestników. "Energia, dialog i zmiana, bo nie oszukujmy się - Campus będzie i wpływa na polską politykę. Dzięki Campusowi tylu młodych ludzi zdecydowało zaangażować się w życie społeczno-polityczne" - mówiła. Podkreśliła, że ci, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji, dziś często są liderami zmian w społecznościach lokalnych. Dodała, że jest "kilku posłów i posłanek, którzy swoją przygodę polityczną też rozpoczynali od dialogu i pracy na Campusie".
Minister sportu Sławomir Nitras powiedział, że "tegoroczny Campus będzie wyjątkowy, bo pierwszy raz będą na nim obecni ci, którzy sprawują realną władzę". "Pierwszy raz na Campusie będzie premier urzędujący. Oddajemy premiera, ministrów, rządzących w ręce młodzieży po to, by z nią się skonfrontowali. Pytania zadawane nigdy nie są pytaniami z tezą, żeby komuś sprawić przykrość, zrobić krzywdę. Pytania są po to, by zająć się problemami" - mówił.
Podkreślił, że "jeśli dziś rząd Donalda Tuska mówi: +psychiatria, psychologia szczególnie jeśli chodzi o młodych ludzi, jest priorytetem rządu+ i kieruje dodatkowe środki, to jest efekt dyskusji lat poprzednich na Campusie".
Nitras podkreślił, że nie obawia się zarzutów dotyczących finansowania Campusu. "Zorganizowaliśmy trzy Campusy podczas gdy prokuratorem generalnym był pan Ziobro, premierem był pan Morawiecki, prokuratura była skrajnie upartyjniona, byli tam funkcjonariusze pisowscy. Fundacja (Camupusu-PAP) składa sprawozdania finansowe. My nigdy nie mieliśmy złotówki z pieniędzy publicznych, nigdy żadne pieniądze z budżetu państwa, ze spółek Skarbu Państwa nie finansowały (inicjatywy-PAP). To jest nasze założenie. To, że rząd się w Polsce zmienił, to nic nie zmieni (...) finanse są transparentne" - zapewnił.
Dodał, że słyszał opinie wygłaszane przez polityków PiS - którzy na uwagi, że np pikniki wojskowe czy poświęcone programowi 800+ w ubiegłym roku służyły promocji PiS, podnosili, że np Campus służyć ma KO. "Różnica między nami jest taka, że my żadnych pieniędzy publicznych nie kradniemy. Natomiast ci, którzy próbują nas w to bagno pisowskie umoczyć, to są ludzie za którymi ciągną się poważne zarzuty nadużyć finansowych, wykorzystywania pieniędzy publicznych do celów publicznych" - powiedział Nitras.
Campus Polska Przyszłości, to tygodniowe wydarzenie, które organizuje Fundacja Campus Polska Przyszłości, a inicjatorem jest Rafał Trzaskowski - pierwsza edycja miała miejsce w 2021 r. Podczas Campusu uczestnicy w debatach, panelach i warsztatach rozmawiają na określone tematy. W tym roku wyodrębniono kilka grup tematycznych, wokół których będą się ogniskowały główne wydarzenia. Są to zagadnienia dotyczące: bezpieczeństwa - zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym, kompetencje przyszłości, blok tematów określanych jako "różnorodne społeczeństwo", a także szeroko rozumiany komfort życia oraz gospodarka i technologie. Podczas większości dyskusji uczestnicy będą mogli zadawać zaproszonym gościom pytania.(PAP)
ali/ mok/