12 sierpień 2020

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów

fot. KPP w Żyrardowie
Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą, w trakcie którego często korzystamy z kąpieli czy ze sprzętu wodnego. Należy pamiętać, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów, a za te nawet najmniejsze często musimy zapłacić zdrowiem a nawet życiem. Żyrardowscy policjanci przypominają, że w pierwszej kolejności to my sami jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo własne i osób nam towarzyszących w trakcie pobytu nad wodą.
REKLAMA

Coraz częściej, wyglądając za okno mamy do czynienia ze słoneczną pogodą, która kusi nas do wyjścia z domu i spędzenia czasu nad wodą. Woda zachęca nas do leniwego wypoczynku na plaży jak również do aktywnego uprawiania sportów wodnych. Należy dołożyć wszelkich starań, aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny. Dlatego też w weekend żyrardowska policja uczestniczyła w szkoleniu zorganiozwanym przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Żyrardowie, które zostało przeprowadzone na jednym ze zbiorników wodnych na terenie powiatu.

Przestrzegajmy podstawowych zasad, by tym samym sprawić, aby nasz pobyt nad wodą był bezpieczny i aby pozostały po nim tylko miłe wspomnienia.

To powinien wiedzieć każdy!

 • Miejsce do bezpiecznej kąpieli jest tam, gdzie są odpowiednie oznaczenia i gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik.
 • Regulamin kąpieliska, to lektura, którą obowiązkowo musisz przeczytać od deski do deski.
 • Bezwzględnie należy przestrzegać uwag i wskazówek ratownika.
 • Zanim wybierzesz się na plaże, dokładnie sprawdź prognozę pogody – nie pływajmy w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.
 • Pamiętaj, aby przed wejściem do wody dokładnie schłodzić swoje ciało – unikniesz w ten sposób szoku termicznego.
 • Nigdy nie skaczmy do „nieznanej” wody – grozi to poważnym urazem a nawet śmiercią.
 • Dmuchany materac czy koło ratunkowe nie służy do wypływania na głęboką wodę.
 • Alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem – pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po wcześniej wypitym alkoholu – nigdy nie wiadomo, jak na kontakt z wodą zareaguje nasz organizm.
 • Woda, to nie miejsce na popisy – nie przeceniajmy swoich umiejętności.
 • Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.
 • Korzystając ze sprzętu pływającego pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo nie tylko w wodzie, ale i na plaży!

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść.

Przypominamy również, że na plaży także obowiązują obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Stosujmy się do zaleceń organizatorów kąpieliska czy ratowników wodnych. W sytuacji, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego, należy stosować się do zasady zasłaniania ust i nosa.

Trwa cały czas nasz konkurs plastyczno-filmowy "Artystyczny przeWODNIK". Jego celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających nad wodą oraz poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów. Zachęcamy do nagrania max. 60-sekundowego spotu, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą, w wodzie lub w jej okolicy, pokazania wszystkim jak można zdrowo oraz aktywnie spędzać wolny czas i wygrania atrakcyjnych nagród. Więcej o konkursie można przeczytać klikając ten link https://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/konkurs/32248,Konkurs-plastyczno-filmowy-pn-quotArtystyczny-przeWODNIKquot.html

 

sierż. Monika Helińska

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żyrardowie