Nie jestem na sprzedaż - o zwalczaniu i zapobieganiu przestępstwa handlu ludźmi
W poniedziałek, 16 października funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej zorganizowali prelekcję w Centrum Kultury, w której wzięło udział ponad 100 uczniów ze szkół średnich. Spotkanie
o tematyce przestępstwa jakim jest handel ludźmi miało na celu wyjaśnienie złożoności tego zjawiska, aby skuteczniej zwalczać i zapobiegać przestępstwo z art. 189a kodeksu karnego.
Handel ludźmi, to nazwa przestępczego procederu obejmującego wszelkie działania nakierowane na wyzysk ludzi i naruszające ich prawo do decydowania o sobie. Wyzysk ten często związany jest z użyciem przemocy fizycznej i psychicznej, a także ograniczeniem wolności. Źródłem zysku jest często praca przymusowa.
Pamiętajmy, że handel ludźmi nie jest tylko związany z przymusową pracą, czy też handlem organami. To także nielegalna adopcja, pornografia dziecięca, żebractwo, wykorzystywanie do celów przestępczych oraz wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, naruszające prawo decydowania o sobie. Ofiarą może stać się każdy bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie. Za to przestępstwo, zgodnie z art. 189a kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
O przestępstwie jakim jest handel ludźmi należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 18 października. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zagrożeniami
Infolinia dla ofiar oraz poradnictwo przedwyjazdowe numer telefonu: 22 628 0120.
Telefon zaufania: +48 22 628 99 99 (pomoc, porady).
Więcej na temat handlu ludźmi można znaleźć na stronach internetowych:
Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi
www.kcik.pl, www.handelludzmi.eu
LaStrada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, www.strada.org.pl.
Autor: sierż. Julia Szczygielska